28 czerwca 2015 roku weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego. Zmianie uległo wiele zagadnień. Przybliżymy te, które szczególnie zainteresują naszych Klientów.
Jeżeli planujesz budowę jednego z niżej wymienionych obiektów, musisz zgłosić zamiar budowy we właściwym Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta na prawach powiatu.
1. Wolno stojące parterowe budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 50,0 m2, w tym:
przy czym łączna ilość tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 (5 arów) powierzchni.
2. Przydomowe baseny i oczka wodne o powierzchni do 50,0 m2,
3. Ogrodzenia sąsiadującego z działkami publicznymi i/lub wyższe niż 2,20 m.
Jeżeli w ciągu 30 dni od zgłoszenia nie otrzymasz żadnej odpowiedzi, oznacza to że Urząd nie wyraził sprzeciwu i możesz zaczynać budowę.
Poniżej przedstawiamy grupę obiektów, które możesz wybudować bez żadnych formalności:
Zgodnie z definicją w Prawie Budowlanym, obiektami małej architektury ogrodowej NIE są altany, wiaty czy domki narzędziowe, są to natomiast:
Przepisy podają, że altanę stawiamy na zgłoszenie i nie może ona przekraczać 35 m2 powierzchni zabudowy. Natomiast wiatę stawiamy bez formalności i to aż do 50 m2 powierzchni zabudowy. Kiedy więc mamy do czynienia z wiatą, a kiedy z altaną? Niestety ani Prawo Budowlane, ani inne rozporządzenia nie definiują tych pojęć. Będziemy więc posiłkować się wyrokami sądów i Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych (PKOB).
W PKOB wskazano: "Za szczególny rodzaj budynku uważa się wiatę, która stanowi pomieszczenie naziemne, nie obudowane ścianami ze wszystkich stron lub nawet w ogóle ścian pozbawione."
W wyrokach sądów możemy znaleźć:
II SA/Gd 175/13 - "Za podstawowe cechy wiaty należy uznać wsparcie danej budowli na słupach, stanowiących podstawowy element konstrukcyjny, wiążący budowlę trwale z gruntem";
II SA/Gl 265/13 - "Uznanie, że wiata oznacza lekką, zadaszoną konstrukcję, częściowo lub zupełnie pozbawioną ścian, nie jest naruszeniem reguł znaczeniowych języka polskiego i brak jest podstaw do kwestionowania, że takie rozumienie wiaty odbiega od zamiarów ustawodawcy";
II FSK 1350/12 - "Altana w języku powszechnym, a zwłaszcza w języku literackim to budowla lekkiej konstrukcji, często ażurowa, stawiana w ogrodzie, przeznaczona do wypoczynku oraz ochrony przed deszczem, słońcem"
Można więc przyjąć, że konstrukcyjne wiata nie różni się niczym od altany. Jedyna różnica polega na przeznaczeniu - altana ma służyć do rekreacji. Czy można jednak jednoznacznie zdefiniować przeznaczenie takiego obiektu? W praktyce bardzo często altana pełni rolę wiaty, i odwrotnie - w zależności od pory roku czy okoliczności.